
Интерактивен урок по повестта на Иван Вазов „Немили-недраги“ на тема: „Различни гледни точки – една истина?“.
В поредния преговорен урок по литература чрез казуси, ролеви игри, дискусии, проекти в екип учениците от 7. клас под ръководството на техния учител по БЕЛ Заприна Глушкова в рамките на 2 учебни часа проведоха интерактивен урок по повестта на Иван Вазов „Немили-недраги“ на тема: „Различни гледни точки – една истина?“. Учениците влязоха в роли – обвинител, защитник, жури. Всеки екип подготви аргументи, подкрепени с цитати от текста. Обсъждаха се морални дилеми, съпричастност, личен избор. Накрая завършиха със симулативен „Съд на съвестта“, за който защитниците и обвинителите подготвиха кратки речи с по 2–3 аргумента, в които влязоха в ролята на „адвокати“, а журито слуша внимателно, задава въпроси и в края гласува: „Виновен или не – от морална гледна точка?" След гласуването, всеки от журито обосновава накратко избора си (развива се умение за изразяване на мнение).
Накрая споделиха разсъжденията си по въпроса: Днес бихме ли постъпили по същия начин като Странджата, Македонски или Бръчков?
Дейностите бяха последвани с анонимно финално гласуване чрез познатият им и любим Mentimeter. Учениците трябваше да дадат гласа си в отговор на един от въпросите:
Кой герой най-много се доближава до съвременния човек?
Коя е най-ценната черта, която героите притежават?
Прилагането на системата от съвместни проекти и групови дейности е един устойчив процес през цялата учебна година в практиката на старши учител по БЕЛ Заприна Глушкова. В момента на провеждането на тази учебна ситуация се получиха значими и ясни резултати както в индивидуалното поведение на учениците, така и в цялостния климат в класа.