eTwinning проект Пътешествието на читателски STEAM клубове

eTwinning проект Пътешествието на читателски STEAM клубове

eTwinning проект Пътешествието на читателски STEAM клубове

 

Национален eTwinning проект

Пътешествието на STEAM читателски клубове

 

A picture containing logo

Description automatically generatedИме на проекта: Пътешествието на STEAM читателски клубове

Линк към платформа Twin Space: https://twinspace.etwinning.net/134022

Описание на проекта: Този проект е интердисциплинарен. В него участват 8 български училища, работят 10 учители и 151 ученици. Целта е участниците да открият увлекателната страна на четенето. Те превръщат процеса на четене и прелистване на книги от лична персонална дейност в публично събитие, в което са герои с централна роля. Дейностите са реализирани с помощта на неформални и интерактивни методи, а участниците са свободни да избират представянето на идеите си пред аудитория. Работейки по едни и същи теми, те обменят опит, идеи, учат се взаимно, забавляват се и обогатяват уменията си да общуват чрез езика на литературата. В края на проекта ще обобщят своите идеи в е-книга „Пътешествието на STEAM читателски клубове“ и ще създадат общ филм, в който разкриват тайната за насърчаване на четенето.

Общата цел на проекта е да се обучат децата в умения за критично четене, оценка и подбор на качествени четива на база текст, илюстрации, оформление на книжки чрез използване на различни електронни ресурси. Основната идея е участващите ученици да се запознаят с ключовите умения на новото време, за да могат да се справят с предизвикателствата на бъдещето чрез креативност, използване на интердисциплинарно сътрудничество, творчество, усъвършенстване на дигитална и езикова грамотност.

Ръководител на проекта за Средно училище „Никола Вапцаров“ – Хаджидимово, е Заприна Глушкова – старши учител по БЕЛ и френски език, а участващите ученици са 6. клас. Партниращи са още седем училища от различните краища на България:

ОУ "Райна Княгиня" - гр. Пловдив

СУ "Свети Константин-Кирил Философ" - гр. Пловдив 

СУ "Николай Катранов" - гр. Свищов

ОУ "Васил Левски" - гр. Пловдив

НУ "Св. Софроний Врачански" - гр. Враца

ОУ "Валери Петров" - гр. Плевен

ОУ "Христо Смирненски" - град Раковски.

Проектът е едногодишен с начало 15. 11 2020 г. и ще протече при следния работен план:
Декември
Намиране на партньори, разговори с родители и институции, които могат да ни бъдат сътрудници в разработването на идеологията. Създаване на група в социалните мрежи за бързи организационни въпроси(https://www.facebook.com/messages/t/4788738511196792) и насрочване на онлайн регулярни срещи в Twinspace.

Януари и Февруари

Изработване на етикет на всеки от клубовете и представянето му чрез електронен ресурс. Може да е от приложни материали, да е раздвижен, да е рециклиран…, но да съдържа символиката и знаците на творците в клуба. Задвижване на STEAM електронно портфолио, което ще се попълва регулярно.

Март
Дизайни, опитни постановки, колаборация в различни предмети…, които да се представят на обща публична електронна стена. Ще може да се харесва, да се показва на родителите… Ще се експериментира с илюстрации в различни техники на рисуване чрез смесване на цветове и материали. Ще се използват техниките на арт терапията. Ще се  предлагат игри, които сме открили в книгите – да строим къщички на животни, да подреждаме конструкции, да готвим, да изненадваме с безцветно мастило… /трябва да сме ги намерили в книгите/.

Април и Май

Създаване на дизайн на книги, които ще бъдат изработени от децата, те ще са автори и на текста, на илюстрациите… Ще се превърнат в електронни, като ще бъдат включени снимки от самия процес на тяхното „издаване“. Ще ги четем заедно.

Юни
Представяне на изложби от сътвореното по време на проекта. Обратна връзка от родителите. Виртуални изложби на електронните книги и опитните постановки.

Според този разработен работен план по месеци ще се създаде и персонална обучителна мрежа чрез комуникация в twinspace за обменяне на добри практики при подготовката и провеждането на дейностите. Учениците ще си сътрудничат чрез сформираните екипи, ще се учат един от друг чрез публикуваните материали и след всяка дейност ще обобщават усилията си в електронни платформи.

Резултати:

Очакваните резултати от проекта са: съвместна е-книга „Пътешествието на STEAM читателски клубове“; виртуални изложби на изработени е-книги; съвместен филм за цялостната дейност на екипите. Междувременно всички резултати трябва да се попълват регулярно в създадените по проекта електронни портфолиа. За читателски клуб „Вапцаровски глас“ на СУ „Никола Вапцаров“ – Хаджидимово, портфолиото се намира ТУК https://vaptsarovskiglas.weebly.com. Чрез дейностите според работния план ще се споделят методи и стратегии за осъзнато четене...Заедно ще се търси разнообразие в организирането на активни срещи в читателските клубове. Интересното ще е, че ще търсим силните страни в интересите на всеки ученик и ще се съобразяваме с психологията на различните възрастови групи, влизащи в проекта. Ще израстваме заедно, а учениците ще подобряват четивната си техника и ще надграждат навиците си за осъзнато четене. Дейностите ще бъдат вдъхновени от откритията, които сме направили в книгите. Учениците ще ги предлагат, а учителят ще им помага да водят своето портфолио на идеи, ще им предлага отделен предмет или опитна постановка, за да изживеят пълноценно своето книжно предизвикателство. Книгите не са само за четене…

Резултатите от проекта ще бъдат представени пред родители, колеги и общественост, чрез групи и профили във Facebook, електронното портфолио на читателския клуб и сайта на училището.

Въздействие на проекта:

Оценката на постигнатото въздействие ще се извърши чрез анкета с участниците. С цел привличане на колеги, които досега не са работили по eTwinning проекти, проектът ще се сподели в методическото обединение и на педагогически съвет. Акцент ще се постави върху лесните инструменти на платформата при намиране на партньори и върху положителни аспекти от включването в такива проекти – създаване на връзки между учители, обменяне на идеи, повишаване на уменията за работа с ИКТ, обогатяване на професионалния.

Нашият проект ще получи публичност чрез публикуване/споделяне на е-книгите, филма и други общи материали в училищния сайт, електронното портфолио на читателския клуб, eTwinning платформата, Фейсбук, регионалните и областни печатни медии, и др. Когато екипът е амбициозен и добре мотивиран, ролята на ръководителя е да поддържа баланса, това което прави и старши учител по БЕЛ и ФЕ Заприна Глушкова.

Използвани инструменти за работа:

https://read.bookcreator.com

https://animoto.com

https://canva.com

https://wakelet.com

https://storyjumper.com

https://kahoot.com 

https://quizizz.com

https://mentimeter.com

https://learningApps.org  

https://padlet.com 

https://prezi.com 

https://genial.ly 

https://youtube.com 

https://paint.com/

https://docs.google.com

www.sway.com

https://prezi.com

https://www.emaze.com

https://www.weebly.com

https://sites.google.com/new

https://www.festisite.com

https://wordart.com

https://im-a-puzzle.com

https://photolab.me

http://webinaria.eu

https://www.dailymotion.com

https://www.storyboardthat.com

http://qrgen.eu

https://www.thinglink.com

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=25ab815794af

 

Хаджидимовските Вапцаровци приключиха още един eTwinning проект

 

Връзки за резултатите от Национален eTwinning проект „Пътешествието на STEAM читателски клубове“

 

1. Филм „Пътешествието на STEAM читателски клубове“ – общ продукт

https://youtu.be/PoU2zqWftnw 

2. Е-книга „Пътешествието на STEAM читателски клубове“ – общ продукт

https://bit.ly/2Wn9Lzz

3. Е-книга „Малките екопосланици“ – общ продукт

https://www.storyjumper.com/book/read/112494822

4. eTwinning проект "Пътешествието на читателски STEAM клубове" – иновативни методи, подходи и инструменти за използване в часовете – общ продукт

https://padlet.com/Glushkova68/n76yfvhbpga2vzsz

5. Ден за безопасен Интернет-2021 в Читателските STEAM клубове – общ продукт

https://wke.lt/w/s/5cRqk8

6. Обща форма за използвани ресурси

https://docs.google.com/document/d/1GvVFW3l5NhZg5xaZsHW0uZuCKGoXAjhAwO8F7K27T8c/edit

7. Електронно портфолио на читателски STEAM клуб „Вапцаровски глас“

https://vaptsarovskiglas.weebly.com8. Padlet стена с пожелания „Коледна магия“

https://padlet.com/zglushkova68/Book
marks 

9. Е-книга „Да спасим планетата!“

https://bit.ly/3gyAWhH

10. 9 май – Ден на Европа! Честит рожден ден eTwinning!

https://wke.lt/w/s/8exkhA

11. Читателски STEAM клуб "Вапцаровски глас" се включи и в Национална седмица на четенето

https://wke.lt/w/s/PWiWLJ

12. Да се качиш с „облак с турбореактивен двигател“ чак на вечния Олимп ...

https://wke.lt/w/s/ysMiGv

13. На помощ при нас е интерактивната дъска ...

https://wke.lt/w/s/83alxU

14. Членовете на читателски STEAM клуб "Вапцаровски глас" извикаха: „ТИ, БЪЛГАРИНО, ЗНАЙ СВОЯ РОД И ЕЗИК...“

https://wke.lt/w/s/wpUYWj

15. Най-големият подарък за поколения деца е мотивираният учител

https://youtu.be/9xmdE80MROA

16. Статия в регионална медия

https://bit.ly/3jc544i

 

 

СУ „Никола Вапцаров“ с два национални знака за качество

 

СУ „Никола Вапцаров“ за поредна година получи признанието на комисията за дейност eTwinning България и бе отличено с Национален знак за качество. Двата проекта, наградени от националното звено, са изработени под ръководството на старши учител по БЕЛ и ФЕ Заприна Глушкова.

Сред сериозна конкуренция, двата проекта: „Пътешествието на СТЕМ читателски клубове“ - национален и „DIGITAL TOUR OF 7 WONDERS OF THE WORLD“ - международен, реализирани през миналата учебна година от учениците от сегашния 7. клас в училището, довършени в необичайните условия на карантина и дистанционно обучение, получиха признанието на комисията.

„Сред най-стойностните крайни продукти са книгите и филмите, създадени в сътрудничество с останалите партньори на проектите от: Турция, Швеция, Северна Македония, Португалия, Румъния – за международния проект и още 7 училища от България за националния проект. Това са: ОУ "Райна Княгиня" - гр. Пловдив; СУ "Свети Константин-Кирил Философ" - гр. Пловдив; СУ "Николай Катранов" - гр. Свищов; ОУ "Васил Левски" - гр. Пловдив; НУ "Св. Софроний Врачански" - гр. Враца;

ОУ "Валери Петров" - гр. Плевен; СУ "Никола Вапцаров" - гр. Хаджидимово; ОУ "Христо Смирненски" - град Раковски

 Двата Национални знака за качество допълват колекцията от многобройни Национални знаци за качество.

Наред с множеството други дейности, тогавашните шестокласници, участвали в изследването на седемте чудеса на света и изработването на нови интерактивни електронни книги, богато илюстрираха страниците и епизодите им чрез различни техники – графики, комикси, цветни рисунки, плакати. Участниците в проектите взаимодействат със своите партньори, използвайки различни методи и eTwinning инструменти.

Националният знак за качество, връчен на учителя, се съпътства и от ученически знак за
качество, който получават и членовете от екипа. Присъдените награди доказват, че
темите на двата проекта са значими, използвани са разнообразни педагогически,
дигитални и иновативни методи, а учениците и техния преподавател Глушкова са активни участници, чрез различните дейности, в които се включват. В оценката на Националното звено за координация относно проект „DIGITAL TOUR OF
7 WONDERS OF THE WORLD“ се казва, че „проектът се характеризира с много добро
сътрудничество и общуване на ученици и учители от партньорските страни. Използвани
са разнообразни WEB2.0 инструменти които са съобразени с поставените цели,
съдържанието на продуктите и възрастта на учениците. Дейностите са разпространени в
медиите и сред общността и са документирани много добре.“

Вторият eTwinning проект, който е национален, Националното звено за координация
оцени също с висока оценка, в която се казва, че „в проекта е приложен
интердисциплинарния подход. Използвани са различни интерактивни методи, които са
обмислени и представени отлично. Проектните дейности са интегрирани в учебната
програма по БЕЛ, но проектът е интердисциплинарен, и е направена връзка с учебните
програми по изобразително изкуство, информационни технологии, математика и
природни науки… Разработени са множество продукти, като участието на кандидата за
НЗК е активно. Проектът е документиран добре. Реализирани са дейности по оценка на
въздействието.“
Тайничко се надяваме, че международният ни проект ще намери своето достойно място сред наградените с Европейски знак за качество, чиито резултати се очаква скоро да бъдат обявени. Искрено благодарим на НЗК за доверието и оценката за нас!