„ТИ, БЪЛГАРИНО, ЗНАЙ СВОЯ РОД И ЕЗИК...“
Вчера, 11 юни 2024 г., в СУ „Никола Вапцаров“ се проведе в 6. клас под ръководството на старши учител по БЕЛ Заприна Глушкова интердисциплинарен урок (история – литература) на тема „ТИ, БЪЛГАРИНО, ЗНАЙ СВОЯ РОД И ЕЗИК...“.
Урокът се опираше главно върху творчеството на Иван Вазов и бе проведен като финал за учебната година в 6. клас върху платформата Mozabook. Целта му е учениците да осмислят връзката на историята с литературата и как литературата тълкува историята. Използван бе състезателният модел на
паралелното мислене и методът „Мисловна карта“, като начин учениците да се съсредоточат върху определен тип мислене едновременно, а след това да разменят и обобщят своите идеи. Основната възпитателна тема бе учениците да затвърдят представата си за мястото на Вазов в националната ни литература и заедно с това да се затвърди у тях чувство на патриотизъм, гордост от величието на българите, участници в Априлското въстание. През всичките 50 мин. на урока се поддържаше идеята учениците да не забравят, а да знаят и помнят историята на народа си, да обичат миналото си и да се гордеят с него. Методите, използвани в урока, са литературна декламация върху откъси от „Епопея на забравените“ (въпреки че са по-малки), презентация, наблюдение и интерактивни ситуационни методи, по-конкретно игровия метод чрез платформите LearningApps и Wordwall.
Тъй като урокът бе интердисциплинарен, той не следваше класическия модел за ход на урока. Като предварителна подготовка бяха поставени задачи на учениците да си подсигурят бял и зелен кадастрон, върху които по-късно те изработиха копие на знамето, ушито от Райна Княгиня, и картата на България.
В първата част на урока докато учениците рецитират на мултимедия вървяха фотоси, свързани с темата. Първият интересен за гостите момент от урока бе появата на картона и жълтите букви. Разделени предварително на екипи, учениците от първи и втори екип изписаха с тях чрез лепене „Свобода или смърт“, след което окачиха знамето на дъската.
През цялото време работиха на фона на песента „Кой уши байрака, кой му тури знака?“.
Втората част на урока изцяло бе в духа на игровия метод. Пробуден бе състезателният дух у учениците. Чрез системата LearningApps се направи проверка на знанията на учениците по литература според изученото в 6. клас. Интерактивният мултимедиен модул бе на тема „Българинът във възрожденския свят и след това ...“, който обхващаше поезията и прозата, изучени в 5 и 6. клас.
Черешката на тортата бе играта чрез програмата Wordwall, чрез която учениците направиха годишния си преговор по български език според ученото в 6. клас.
Накрая урокът завърши с традиционния облак чрез ресурса Mentimeter, който често присъства в практиката на г-жа Глушкова. Чрез него те трябваше да представят България в техните очи с три думи. Получи се интересен облак. Целта му бе да се провокира мисленето на ученика. В края на часа учителката раздаде на бъдещите седмокласници списък със задължителна литература за прочит през лятото.
Гости на урока бяха директорът на училището - г-жа Петрелийска, колеги от МО по „Хуманитарни науки“ и други, проявили интерес към практиката й.
Те поздравиха учениците за отличното им представяне.
А пък г-жа Глушкова благодари на колегата К атя Кутова - стаарши учител ЦДО на 6. клас, за оказаното съдействие по време на подготовката и провеждането на урока. Като техен учител в група ЦДО, тя следеше за тяхната самоподготовка върху поставените им допълнителни задачи.